Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybavení – výstroj průzkumných a výsadkových jednotek AČR

Vybavení našich průzkumných a výsadkových jednotek udělalo za posledních několik let pořádný skok kupředu. Za relativně krátkou dobu byly s využitím posledních znalostí vyvzorovány nové výstrojní součásti, pozorovací i spojovací prostředky a jedinou skupinou, na kterou se dosud čeká jsou zbraňové systémy jednotlivce. Pokusili jsme se udělat přehled současného stavu vybavení. Je potěšující, že drtivou většinu vyrábějí naše firmy. Podrobnější informace naleznete v šesti samostatných sekcích. Ačkoliv proti předcházející verzi stránky o vybavení došlo, jak vidíte, k rozšíření, není to ještě konečný stav. Na stránkách o vybavení se dále pracuje a věříme, že zde řada z vás najde informace, které už delší dobu hledá. Věříme, že vám budou k užitku.

Maskovací vzor
 Základní a také nejviditelnější změnou od změny režimu je změna maskovacího vzoru. V současnosti je pro středoevropskou oblast používán maskovací vzor 95. Jedná se o nepravidelná pole černé, tmavě hnědé, olivově zelené a světle zelené. Skvrny jsou relativně malé, nepravidelné, podlouhlého tvaru. Řadu lidí bude jistě zajímat, jakým způsobem se vytváří maskovací vzor. Rozhodně to není tak, že se někdo podívá z okna, vezme barvičky svých ratolestí a něco splácá. Vybavení armády novým maskovacím vzorem je dlouhodobý proces. Vezmou se letecké a satelitní snímky oblastí, které jsou považovány za operační prostor. Tyto snímky se načtou do počítače a ten vybere několik variant barev, které se nejčastěji na daném území objevují. S vybranými barvami se na základě kritérií, před čím se má voják maskovat (velikost fleků je přímo závislá na vzdálenosti – jiná velikost fleků je potřeba pro maskování před vzdušným průzkumem a jiná pro pozorování pozemním pozorovatelem), sestaví několik vzorů – fleky (velikost, tvar a četnost). Z několika návrhů se z hlediska kvality maskování, technologie výroby (tomu odpovídá i cena) a celkového vzhledu vybere verze, která se zavede do výroby. Výrobci výstrojních součástí dostanou veškeré podklady pro vzory a začnou podle nich vyrábět. Spolu s tím dochází ke stahování vzorů starých. Tak se ve vojenských výprodejích setkáváme s novým oblečením za zlomkové ceny. Součástí maskování oděvů a výstrojních součástí není jen maskování ve viditelné části spektra, ale i maskování v oblasti infračervené. To je z důvodu toho, že se používají noční pozorovací přístroje v tomto spektru. Pokud oděv nebo součásti nemají úpravu pro maskování v tomto spektru, tak se může stát, že některé barvy na maskování při pozorování těmito přístroji svítí a svého nositele tak demaskují. Touto úpravou mohou projít jakékoliv oděvy a není navázána na konkrétní maskovací vzor (měly ji i jehličkáče). Praním se tato úprava odstraňuje (postupně). Pokud má někdo svoje soukromé maskáče a už je vypral, tak kromě impregnace z nich zmizel právě i prostředek na IČ maskování. Mimo maskovací vzor pro středoevropskou oblast je používán i maskovací vzor pouštní. Uniformy s tímto vzorem můžete vidět na vojácích jedoucích do Perského zálivu nebo do Afghánistánu. V zimě se používají bílé maskovací převleky. Jsou z lehké látky a oblékají se přes zimní výstroj. Armáda má kompletní oblečení od ponožek po goretexy. Věnovat se však budeme v současnosti pouze několika součástem.

Blůza a kalhoty
Základ bojové uniformy se skládá z blůzy a kalhot. Není potřeba rozepisovat podrobně, kde je která kapsa. Zajímavé je především to, že je několik provedení u nichž není rozdíl pouze v maskovacím vzoru. Je provedení standardní, které má maskovací vzor 95 pro středoevropskou oblast. Je vyrobeno z látky s kombinací 50% bavlna a 50% polyester. Teplotně odpovídá pro období jaro a podzim, ale je používáno celoročně. Pak existuje provedení letní. To má také maskovací vzor 95, ale je vyrobeno pouze z bavlny. Je v porovnání s předcházejícím provedením podstatně lehčí. Třetím provedením je provedení pouštní. To má pouštní maskovací vzor a je vyrobeno také pouze z bavlny. Do budoucna se uvažuje také o přidání polyesteru do letního a pouštního provedení, protože čistá bavlna je dost drahá a nevydrží to co standardní provedení. Výrobci jsou Otavan Třeboň a Koutný Prostějov.

Oblečení ECWS
Výše uvedená anglická zkratka popisuje, že jedná o oděv/systém pro extrémní studené počasí. Není to tedy pouze jedna výstrojní součástka, ale celá řada. Systém je postaven na nejnovějších poznatcích v oblasti vysokohorské turistiky. Je potřeba mít oděv lehký, který zahřeje a odvede vlhkost, která způsobuje chlad, od těla. Proto se používají vrstvy jako u cibule (Jako u Shreka). První vrstvou je spodní prádlo, které je přímo na pokožce. Je vyrobeno z bavlny a polypropylenu. Jeho úkolem je dostat vlhkost od těla. Druhou vrstvou je tepelná vrstva a je z polyesteru. Je silnější a slouží jako „drtič mrazu“. Třetí vrstvou – venkovní, je nepromokavé, ale prodyšné oblečení.
První vrstva – spodní prádlo vyrábí Jitex Písek. Má olivovou barvu. Jedná se o rolák se zipem a jégrovky.
Druhá vrstva – oblečení pro tuto vrstvu vyrábí také Jitex Písek. Má tmavou olivovou barvu. Bunda je na zip, má vyztužení látkou na ramenou a loktech. V podpaží najdete ventilační otvor a v rukávech otvor na palec pro lehčí oblékání (aby se rukávy neshrnovaly). Bunda má dvě kapsy. Na bundu lze připnout pomocí knoflíků kapuci, také z polyesteru. K bundě patří kalhoty.
Třetí vrstva – Bunda a kalhoty z nepromokavého, ale prodyšného materiálu Gore-tex. Komplet vyrábí Vývoj Třešť. Komplet má maskovací vzor 95 pro středoevropskou oblast. Bunda sahá mírně pod zadek. Je opatřena kapucí. Zapínání je na dvoucestný zip, který je překrytý dvojitou légou s druky. Rukávy v oblasti zápěstí je možno stáhnout pomocí pásku se suchým zipem. V podpaží jsou ventilační otvory na zip překryté légou se suchým zipem. Stahovačka v pase je studená, tj. stahuje přímo venkovní látku kolem těla a v místě, kde se dotýká těla chladí. Problém je to ale nepodstatný, protože pokud máte opasek s řemením a bederák od batohu, tak je všechno jinak. Kalhoty jsou opatřeny v pase jak gumou, tak stahováním. Na kalhoty je možné přidělat šráky. Aby bylo možné dát nohavice přes lyžáky, jsou opatřené na bocích zespodu do výše kolen zipem. Možná se vám bude zdát, že pro operace v extrémně studeném počasí není uvedený systém dost teplý. Je potřeba si však uvědomit , že při pohybu a zvláště se zátěží se pěkně zahřejete. Platí oblékat se na dolní hranici tepelného komfortu – tj. tak že vám ještě není zima, ale cítíte, že by mohlo být tepleji. Celý systém je navržen především pro zimu. Použití třetí vrstvy jako nepromokavého oblečení v létě je sice možné, ale rapidně se snižuje kapacita odvedené vlhkosti tím, že vlhkost, která se dostane na povrch se ve vlhkém vzduchu během deště velmi těžko odpařuje. Vlhkost se pak v takovém případě sráží na vnitřní straně oděvu a člověk je nakonec také mokrý. Ať v zimě při zátěži nebo i v teplejším období je potřeba co nejvíce odvětrávat ventilačními otvory pod pažemi, rozepnutím rukávů a také rozepnutím bundy. Celý systém je udělán tak, aby si člověk neustále reguloval svou teplotu. Nejoblíbenější je především bunda, kterou řada lidí nosí téměř celoročně, s výjimkou slunečných dnů. Nevýhodou materiálu bundy je šustění, které vydává při pohybu. Je to však problém každého oblečení tohoto typu. V případě potřeby téměř bezhlučného pohybu je lepší mít standardní blůzu než „goráčovou“ bundu.

Baret
 Základní pokrývkou hlavy je baret. Barvy baretů jsou podle druhů vojsk. Nás zajímají výsadkáři a průzkumníci. Výsadkové jednotky mají barety tmavě červené barvy. Průzkumníci u nevýsadkových jednotek mají barety tmavě zelené. Barety vyrábělo Fezko, které dnes patří pod Tonak. Barety jsou vyrobeny z vlny. Nový baret nemá přesně takový tvar jaký by výsadkáři chtěli a tak se využívá materiálu z jakého je vyroben (vlna) a po namočení do horké vody se vyždímá, dá na hlavu a vytvaruje přibližně jako ´ lívanec na hlavě. Náš baret se trochu srazí. Rozhodně to nezkoušejte na americké barety. Některé americké barety se srazí tak, že jsou maximálně pro panenku. U nich postačí, když v něm zmoknete (vlhko z deště a teplo z hlavy pomůže baret optimálně vytvarovat). Před touto procedurou odpárejte z baretu podšívku. Rozdíl poznáte především v létě, kdy baret dost hřeje. Barety jsou z výroby pěkně chlupaté. Někteří lidé si baret oholí. Holí se tak, aby byla vidět struktura a zmizel chlupatý vzhled. Riziko prořezaní baretu nebo nepravidelného ořezání látky je dost vysoké. Holení není naším vynálezem, bylo to okoukáno od „Amíků“. Některým lidem náš baret nevyhovuje ani po těchto úpravách a tak podle svého vkusu si pořizují barety americké nebo britské, které se nosí svým charakteristickým způsobem. Po vzhledových úpravách je potřeba přidělat na baret znak a hodnost. Znaky jsou dva - malý (běžný státní znak) a velký (znak armády s kosočtvercem a meči), kterému se říká vrtulník. Řada lidí nosí baret poněkud nepředpisově, protože má ne něm jen vrtulník bez hodnosti. Připomíná to vzhled baretů našich výsadkových jednotek po válce. Na baretu se hodnost tehdy nenosila. Řada výsadkářů nosí červený baret k uniformě, ke které správně patří brigadýrka (ten typ čepice, jaký má policie). Výsadkáři jsou na svůj červený baret hrdí a nosí jej kde můžou.

Čepice

Můžete se setkat se dvěma vzory čepic. První je čepice vz.95. Vychází ze vzoru 85 používaného před převratem. Charakteristické je zešikmení vpředu a chrániče uší sepnuté vně nahoře na čepici. Rozdílem proti původní verzi je maskování vz.95. Řada výsadkářů dává přednost čepici letní vz.95, která vychází vzorově z americké čepice patrol cap. Čepice má chrániče na uši proti chladu. Chrániče jsou ohnuty dovnitř čepice. Většinou si je vojáci odřezávají. Pro letní čepici jsou docela nepraktické. Čepice se vyrábí jak ve středoevropském, tak v pouštním maskovacím vzoru. Výrobcem je Tonak. V minulosti nebyly čepice letní vz.98 pro všechny a tak si hodně lidí objednalo podobnou čepici soukromě od Combat Shieldu.

Klobouk
Kromě čepic je velice oblíbený i klobouk vz.95. Vzorem současného byl americký klobouk boonie hat. Klobouk má na krempě (na střeše) na kraji suchý zip, kterým se krempa přichytí k dýnku, když chceme mít krempu ohnutou jako kovbojové. Na klobouku je našita páska na uchycení „zeleniny“ při maskování. Klobouk se vyrábí v maskovacím provedení středoevropském i pouštním. Klobouk vyrábí Tonak. Také v tomto případě na začátku nebyly klobouky pro všechny a tak si řada vojáků pořídila klobouk od Combat Shieldu. Jedním z rozdílů je, že místo suchého zipu se k přichycení krempy používají druky a klobouk má trochu jiný tvar. Klobouky se také upravují a to především tak, že se zmenšuje krempa. Některým razantním jedincům tak na hlavě vznikne zajímavý kastrolek jinak řečeno „tralalák“.

Přílba

Dlouho očekávanou změnou bylo zavedení kevlarové přílby. Starý "blembák" byl tak akorát pro ostudu. Použití kevlaru, tj. nového balisticky odolného materiálu, neznamenalo snížení hmotnosti přílby. Při mírně vyšší hmotnosti je však přílba odolná nejen proti střepinám jako stávající "blembák", ale i proti přímé střelbě z lehkých pěchotních zbraní. To je pro současného vojáka velice důležité. V moderních konfliktech bude muset voják čelit především přímé střelbě z ručních zbraní než těžké dělostřelecké palbě. Plechový "blembák" přímé střele ze samopalu neodolá. Nová přílba je vrobena podle současných poznatků co do ochrany a ergonomie. Je vyráběna v několika velikostech a je vybavena řemením, které se dá celé přizpůsobit každému člověku. Nový způsob uchychcení přílby k hlavě zamezuje posunu přílby na hlavě, a tak po zalehnutí je voják narozdíl od předcházejícího typu schopen okamžitě střílet. Přílba je vybavena bezpečnostní pojistkou pro případ, že by se přílba o něco zachytila a hrozilo by, že voják si zlomí vaz. Přílba se v takovém případě sama odepne. Na fotografiích z nasazení našich vojáků už můžete vidět, že si vojáci na nošení přileb zvykají. Ve světě je to běžné. Mimo základnu se s vojákem bez přílby nesetkáte. Hlídky nosí přílby i uvnitř základny. Na jednu stranu se přílbě říká "drtič mozku" a nosit dlouhodoběji přílbu není nic příjemného, ale jde o život. I na nošení přílby je vidět profesionální přístup. Novou kevlarovou přílbu vyrábí Petris.

Kukla
Zvláště v zimě se setkáte s kuklami. Kukla je pletena z olivově zbarveného akrylu. Je dlouhá tak, že pokrývá jak celý obličej a tak i podstatnou část krku. Kukla má otvory pro oči a pro ústa. Používá se v případě, že operujete ve velmi studené oblasti a potřebujete chránit obličej před zimou, potřebujete se maskovat bez použití obličejových kamuflážních barev a v případě, že nechcete dát najevo svou totožnost (když vás např. natáčí televize). Kukla se dá srolovat, tak že vám na hlavě vytvoří kulicha. To že se jedná o kuklu a ne o kulicha prozrazuje, že na srolovaném okraji je vidět kousek otvoru pro ústa. Pokud se vám v zimě při kukle na obličeji začne hůře dýchat je dobré zkontrolovat, jestli nemáte pod nosem zmrazky. Vlhký dech totiž umí někdy kondenzovat na látce a zamrzat.

Shemagh
Tato součástka není oficiální, ale je velice oblíbená. Jedná se o arabský šátek. Nejen to, že se dá použít jako šála nebo ručník, ale také jako ochrana hlavy před pouštním chladem, slunkem a pískem. Shemagh (vysl. šemag) je z tenké látky s charakteristickým vyšívaným čtverečkovým vzorem. Základem je bílá látka na které je vyšitý černou nebo červenou nití daný vzor. Černé vzory jsou obvyklé v oblasti Palestiny a červené v oblasti Saúdské Arábie. Britská armáda jej už dávno přijala za vlastní v barevné kombinaci olivově zelený základ a černé vyšívání. V této verzi je používán i našimi vojáky, kteří to okoukali na společných akcích. Bílý základ v naší převážně zelené přírodě značně demaskuje. Nošení shemaghu na hlavě není nic složitého. Ačkoliv moderní Arabové jsou zvyklí nosit přes shemagh přetažený „klínový řemen“, dříve se shemagh na hlavu vázal bez jakýchkoliv pomůcek. Tento způsob je využívaný i vojáky. Pokud se jej budete učit vázat, tak to zkuste nejdříve před zrcadlem. Vezmete shemagh a přehnete je po úhlopříčce, že vám vznikne trojúhelník. Ten si dáte na hlavu tak, že nejdelší stranu máte na čele a volný cíp směřuje dozadu. (tak jako si začínáte vázat klasický šátek „na piráta“) Cíp po levé ruce srolujete tak, že se vytvoří had, kterého si omotáte kolem hlavy. Nejprve jdete nad čelem a obtočíte si jím hlavu kolem dokola, až se dostanete do místa kde had začíná. Konec hada zastrčíte mezi hada a hlavu. Tím jste vytvořili čelenku a po pravé straně vám visí volný cíp. Pokud si chcete chránit obličej před sluncem nebo pískem, tak cíp vezmete a zastrčíte na protější straně za čelenku. Mezeru pro oči si nastavíte podle potřeby. Takto uvázaný shemagh je možné okamžitě z hlavy jedním pohybem sundat bez nutnosti nějakého rozvazování. Nespornou výhodou shemaghu v pouštních podmínkách je to, že je lehký, vzdušný a může krýt celou hlavu s ponechaným otvorem pro oči. Člověk se tak rychle nespálí a tím pádem jej nic neodvádí od jeho úkolu. Pro nás středoevropany je ochrana v poušti před sluncem ještě důležitější než pro místní obyvatele a pokud oni se chrání, tak proč ne my.

Voják nosí s sebou řadu věcí. Dají se rozdělit na ty životně důležité, důležité a nedůležité. K těm životně důležitým patří munice, granáty, voda, lékárnička, plynová maska, lopatka, nůž/bajonet a v některých případech rezervní zbraň. Tyto věci jsou umísťovány na nosném řemení. Další vybavení potřebné i nepotřebné pro život na bojišti se dává do batohů různých velikostí v závislosti na akci. V této části se budeme zabývat nosným řemením a taktickými vestami.
Řemení vz.85
 V současnosti se ještě můžete setkat s řemením vz.85. Je součástí torby vz.85, o které se více hovoří v sekci o batozích. Řemení se skládá z opasku, popruhů, sumek na zásobníky útočné pušky vz.58. Na opasek se dají přidělat běžně používaná kožená pouzdra na zásobníky a zbraně používané v AČR - pistole vz.52, vz.82 a samopal vz.61. Dále se dá připevnit útočný nůž vz.75 nebo bajonet a "Feldova polní lahev". Všechny uvedené položky se navlékají na opasek. Zezadu se na popruhy dá pověsit již zmíněná torba vz.85. Vojáci však tento způsob nošení torby nemají rádi, protože zatížená torba mění těžiště celého nákladu. Jediná součástka, která je z uvedeného systému relativně oblíbená, jsou sumky. Proti běžným koženým se z nich lépe vytahují zásobníky. Systém je v porovnání se světem značně zastaralý. Mezi hlavní nedostatky patří posun jednotlivých pouzder při běhu. Při potřebě výměny neseného pouzdra je (kromě útočného nože) nutno sundat pouzdra ostatní. Řemení a pouzdra nesplňují požadavky na maskování. Systém zapínání kožených pouzder je značně nepraktický - nová pouzdra se zapínají těžko a stará jsou opotřebovaná tak, že není zabezpečeno, že někde nedojde ke ztrátě neseného materiálu. Zcela chybí určitá specifická pouzdra.

Taktické vesty - iniciativa jedinců
 Po převratu, kdy naši vojáci začali působit v zahraničí, se potkávali s vojáky z jiných zemí a porovnávali vybavení. Všem jim brzy došlo, že nepoužíváme žádnou špičku. Jelikož se v armádě řešily jiné problémy, byl systém nesení výstroje jednotlivce odsunut na někdy jindy. Jenže těm, kteří nachodili kilometry na hlídkách, to jedno nebylo. Nikdo se nechtěl nechat zastřelit proto, že mu nepůjde vytáhnout zásobník. Pokud chtěli mít vše po ruce a nehledat to někde v batohu, museli se zařídit sami. Postupně, hlavně díky kontaktům na vojáky jiných armád, a to převážně Spojeného království a Spojených států, si přes ně naši vojáci kupovali ze svého výstrojní součástky těchto armád. Jelikož byl značný zájem, několik českých firem začalo vyrábět podle vzorů ze zahraničí taktické vesty v maskovacím provedení vz.95 AČR. Příkladem mohou být vesty inspirované britskou vestou vyráběné společnostmi MARS Jevíčko a Combat Shield. Jelikož se nejednalo o oficiálný výstroj, bylo nutno získat povolení velitele jednotky. Někteří situaci chápali a vojáky i podporovali. Na obrázcích výsadkových a průzkumných jednotek tak můžete vidět vojáky vybavené americkými, britskými taktickými vestami, vestami inspirovanými i výtvory vzniklými společnými silami vojáků a výrobců. Uvedená výstroj má různou úroveň kvality a časem se běžné komerční materiály ukazují jako ne zcela spolehlivé, protože například blednou. Je potřeba se zmínit také o tom, že komerční materály nesplňují požadavky na krytí v IČ spektru. Vesta pak při sledování přístojem pro noční vidění "svítí".

Modulární nosný systém
 Po řadě tichých i hlasitých projevů nespokojenosti se stavem nosné výstroje jednotlivce se pohnuly ledy a do naší armády byl zařazen Modulární nosný systém - 2000, zkráceně MNS. Cesta k tomuto systému nebyla jednoduchá a má své počátky v roce 1998, kdy armáda začala práci na kompletním přebudování výstroje jednotlivce. Po debatách odborníků i těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou odborníci, byl vyvzorován systém, který prošel vojskovými zkouškami u řady jednotek (6. Skupina speciálních sil, 43. výsadkový prapor, Liberečtí chemici) a dnes jej můžete vidět zatím převážně na jednotkách putujících do nasazení v zahraničí. MNS se v současnoti skládá z téměř šedesáti položek. Systém má dva základy, na které se připojují další moduly. Prvním základem je nosné řemení. Druhým základem je taktická vesta.

Začněme řemením. Opasek je nylonový a má vpředu plastovou sponu. Vnitřek opasku je opatřený tunýlky, které mají za úkol bránit posunu popruhů nosného řemení a jednotlivých modulů. K opasku se připevní nosné řemení. Mimochodem opasek se nosí relativně volně a hmotnost nesou především ramena. K opasku se připojují jednotlivé moduly - pouzdra podle aktuální potřeby vojáka - existují sumky na zásobníky na všechny osobní zbraně, pouzdro na plynovou masku, pouzdro na polní lahev (je na různé láhve, ale nejčastěji se používá americký vzor) , pouzdra na dalekohledy a pozorovací techniku, pouzdra na lékárničku, na granáty, na mapu, univerzální pouzdra. Dá se říci, že jsou vyvzorována pouzdra na cokoliv z naší výzbroje a výstroje, co by bylo potřeba mít po ruce.
Druhým základem je taktická vesta. Vyvzorovaná vesta má předepsáno, co se do ní musí vejít - 2 granáty, 4 zásobníky (vz.58), Autoinjektor+náplně, obvaz, odmořovací balíček, útočný nůž. Dále má tři skryté kapsy a kapsy na nožní popruhy. (Autoinjektor je zařízení, kterým si voják sám vpraví do svalu (přes oblečení) látku, která má za cíl buď podpořit aktivitu organizmu nebo ji snížit - traduje se, že ta první je tak účinná, že s ustřelenou nohou ujdete ještě deset kilometrů). Na vestu je možno pak připevnit i opasek a všechna pouzdra jako na nosné řemení. Vesta má certifikaci pro práci ve výškách jako celotělový úvaz. K lanu se kotví pomocí úchytů na karabinu. Opasek nemá při slaňování žádnou funkci. Pro slaňování a práci ve výškách je určena pouze vesta! Opasek s řemením ne. Pokud voják používá pistoli nebo samopal vz.61, má možnost přidat nožní adaptér na nějž se připevní pouzdro se zbraní. Adaptér exituje jak pro pravou, tak i levou nohu. Kromě pouzdra se zbraní je možno připevnit i jakékoliv jiné pouzdro. Člověk je pak trochu jako vánoční stromeček. Na záda vesty i řemení je možno připojit boční kapsu z batohu pro výsadkáře nebo velkou polní. Aby nedošlo k výrazné změně těžiště, je potřeba hmotnost vzadu dovážit hmotností v pouzdrech vepředu. Pokud potřebujete snížit svůj profil - třeba při plížení - uvolníte horní uchycení kapsy. Ta se sklopí na spodních přezkách tak, že je mezi nohama. Vy se pak proplížíte i docela nízkým prostorem a nemusíte se starat o to, jak s sebou kapsu táhnout. Do systému patří ještě slaňovací vak. V tom je umístěno lano pro potřebu slanění. Před slaňováním se umístí na nohu a během slaňovaní se z něj upouští lano. Nedojde tak k varování protivníka volně visícím lanem, zapletení lana do korun stromů nebo do nějakého předmětu na zemi. Nejnovějším přírustkem, který se dá připevnit na záda je "Velbloudí hrb" Camelbak. Vnitřek je originál od Camelbaku a obal je vyroben tady jako součást MNS.
Celý systém je kompatibilní se systémy NATO. Při bližším zkoumání zjistíte, že systém uchycení pouzder u MNS je obdobný jako u britského systému PLCE verze "Soldier 95". Rozdílem je použití plastových prvků pro uchycení pouzder k opasku. Britové mají uchycovací prvky kovové. Na základě zkušeností z oblastí s velikou vlhkostí vzduchu a častými dešti bylo nutno přiznat , že kovové součásti v takovém prostředí podléhají rychle zkáze a po měsíci v džungli není na kovové součásti spolehnutí. Pro boj v džungli je použití plastů a nylonu jednoznačně nejlepší. Nejčastější námitkou proti plastovým součástem je jejich křehnutí v mrazu. Použité plastové přezky jsou vyzkoušeny pro použití při teplotách +/- 50 stupňů Celsia. Plast má v mrazu jednu výhodu proti kovu. Pokud máte vlhké ruce, ke kovové součásti velmi rychle přimrznete.

Zajímavou součástí a ne zcela běžnou u nás je vesta na střelivo. V angličtině se jí říká Chestrig a je v poslední době docela oblíbená třeba u amerických Rangers, kteří ji mají jako hlavní součást nosného systému RACK (Ranger Assult Carrying Kit). Jedná se o pás se sumkami a pouzdry, opatřený rameními popruhy a poutacím popruhem. Vesta se obleče tak, že pouzdra jsou vepředu na hrudi a na zádech jsou pouze překřížené popruhy (aby vesta nesjížděla z ramen). Poutacím popruhem se vesta připoutá blíže k tělu, aby neposkakovala. Do vesty by se mělo vejít totéž, co do taktické vesty. Proč tedy takovou vestu? Jde o to, že pro těžké náklady je lepší mít bederní pás batohu dobře umístěný a stažený kolem beder. Opasek s nesenou výstrojí v tomto případě bude zavazet. Pokud je potřeba mít velký batoh a opasek, tak to vojáci řeší tak, že povolí nosné popruhy opasku, aby více klesl a bederní pás batohu si uchytí v pase. Moc pohodlné to však není. Zajímavé je to, že vesty na střelivo i vesty taktické používá řada úderných jednotek jako výsadkáři, ale nikoliv SAS. Není to proto, že by se jim vesty nelíbily, ale oni potřebují při nasazení často vypadat jako běžná pěchota a ta vesty nefasuje. Pokud máte něco jiného než ostatní jednotky, tak jste podezřelí. To je důvod, proč i většina našich výsadkářů a průzkumáků dává přednost "šrákům a opasku" před vestami.

Výstoj MNS je vyráběna jak v klasickém evropském vzoru vz.95, tak i v pouštním provedení. Byly úspěšně provedeny zkoušky na dekontaminaci u libereckých chemiků.
Dá se říci, že se jedná o dobrý nosný systém, který snese nejpřísnější měřítka. Z hlediska kvality je neporovnatelný s tím, co bylo v armádě užíváno doposud. Systém MNS je v začátku svého "masového" používání v naší armádě a uvidíme, jaké bude jeho hodnocení po delší době užívání. Výrobcem MNS je firma S.P.M. z Liberce. Prodejcem pro zájemce z řad veřejnosti je internetový obchod www.armyshop.cz.

Boty polní 2000
Charakteristika: Součástka je určena do všech klimatických oblastí jako základní polní obuv, která nahradí v rámci základní výbavy příslušníků AČR boty 90. Účelem obuvi je ochrana nohou před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zabezpečení mobilnosti příslušníka AČR při vykonávání služební činnosti.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s prošitým límečkem. Uzavírání obuvi šněrováním (kombinace kroužků, vázacích poutek, pojistka šněrovadla). Zadní dílec přechází v poutko. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
Hmotnost páru: 1 780 g

Boty polní 2000 zimní
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou oblast a slouží jako základní polní obuv do zimních podmínek. Účelem obuvi je zabezpečit tepelnou izolaci nohou a mobilnost příslušníků AČR v zimním období.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - materiál Thinsulate, polštářování - Molitan (jazyk, límeček, zadní díly) podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním jazyka a límečku. Uzavírání obuvi šněrováním (vázací poutka, pojistka šněrovadla). Obuv je celopodšívkovaná, vybavená speciální izolační mezipodšívkou. Zadní pásek přechází v horní části v poutko. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem.V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
Hmotnost páru: 1 960 g

Boty polní 2000 podšívkované
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou klimatickou oblast , slouží jako základní polní obuv pro profesionály - příslušníky AČR. Účelem obuvi je ochrana nohou před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zabezpečení mobilnosti příslušníků AČR při vykonávání služební činnosti
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - ztužidlová perforovaná deska Molitan, polštářování - Molitan (jazyk, límeček, zadní díly) podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním límečku a jazyka. Uzavírání obuvi šněrováním (vázací poutka, pojistka). Zadní dílec přechází v horní části v poutko. Obuv je celopodšívkovaná. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou tvarované vkládací stélky.
Hmotnost páru: 1 960 g

Boty polní do pouště
Charakteristika: Součástka je určena pro horkou suchou klimatickou oblast a slouží jako speciální obuv do specifických podmínek a terénu.
Materiál: vrchový materiál - vlasová hovězinová useň s hydrofobní úpravou (nárt, pata), textilní syntetický materiál (zadní dílce), podšívkový materiál - textilní syntetický laminovaný materiál (zadní dílce, jazyk), netkaná syntetická textilie (nárt), podšívková přírodní useň (patička), podešev - monolitní pryžová s podpatkem, dezén Džungle, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním límečku. Uzavírání obuvi šněrováním(vázací poutka, kroužky). Obuv je celopodšívkovaná, kotníková část je zpevněna páskem vrchového materiálu. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem., na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. Podešev je vybavena úzkým rámkem. Součástí obuvi je tvarovaná vkládací stélka.
Hmotnost páru: 1 720 g

Boty polní do džungle
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a horkou vlhkou klimatickou oblast a slouží jako speciální obuv do specifických podmínek a terénu.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň (nárt, pata), textilní syntetický materiál (zadní dílce), podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie (nárt), přírodní podšívková useň (patička), podešev - monolitní pryžová s podpatkem, dezén Džungle, mezipodešev – pryžová lemovací pojistka - keprová lemovka.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu uzavíraná šněrováním (vázací poutka, kroužky). Nárt a patička jsou vyrobeny z usně, zadní díly z textilního materiálu. Kotníková část , horní obvod holeně a zadní pásek jsou zpevněny textilním popruhem. V klenkové části jsou umístěny 2 průduchy. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, podešev je po obvodu vybavena úzkým rámkem. Podešev je chráněna proti průrazu zabudovaným kovovým plátem. Součástí obuvi jsou tvarované vkládací stélky.
Hmotnost páru: 1 860 g

Boty polní ECWS
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou oblast a slouží jako polní obuv do zimních podmínek. Je součástí kompletu pro extrémní chladné klimatické podmínky. Účelem obuvi je zabezpečit tepelnou izolaci nohou a mobilnost příslušníků AČR v zimním období.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - nepromokavý-prodyšný materiál Gore-tex, podešev - monolitní Vibram.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s límečkem. Uzavírání obuvi šněrováním (vázacích poutka, pojistka šněrovadla). Zadní dílec přechází v poutko. Podešev typu Vibram je přilepena. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

šátky

(Jaryn, 2. 2. 2021 10:58)

Zdravím, jaký šátek Shemagh doporučujete? Máte zkušenosti s Miltec https://www.army-store.net/satek-shemagh-coyote-uni/?